William Holman Hunt Kimdir? William Holman Hunt Hayatı

William Holman Hunt; 19. yüzyılın en önemli ressamları arasında yer almaktadır. Döneminde; ön- Raffaeloculuk akımının kurucuları arasında bulunmaktadır. Hayatını resim sanatına adamış olup; yaptığı eserler pek çok yerde sergilenmektedir. Sanatçı; yaptığı eserler ile gelecek nesillere örnek teşkil etmeyi ve öncü olmayı başarmıştır. 1827 yılında doğan sanatçı; 1910 yılında hayata veda etmiştir.

William Holman Hunt’ın Hayatı

William Holman Hunt; 1827 yılında Londra’da bir eşya ambarının oğlu olarak dünyaya gelmiş olup; küçük yaşlarından itibaren resim sanatına olan tutkusu ile bilinmektedir. Ancak babası resim sanatına yönelmesi yerine ambar memuru olarak çalışmasını istemiştir. 16 yaşında iken resim sanatına tekrar dönerek; 1844 yılında Kraliyet Akademisi’ne kaydolmuştur.

1848 yılında aralarında Dante Gabriel Rossetti, John Everett Millais gibi isimlerin de bulunduğu “Ön- Raffaelocu Kardeşler” adlı gruba dâhil olmuştur. Bu grupla birlikte 1849 yılında ilk sergisini açmıştır. Ancak resim sanatında dinsel, ahlaki ve ruhsal temalara önem vermesi sebebi ile bu gruptan ayrılmıştır. 1854 yılında dinsel temalar üzerine araştırma yapmak için Ortadoğu seyahatine çıkmıştır. Yafada ve Kahire’de bir süre kalarak çalışmıştır.

William Holman Hunt; 1855 yılına kadar Kudüs’te yaşamıştır. Şam, Beyrut, Nasıra gibi şehirleri ziyaret ederek yöre halkını ve doğa manzaralarını resmetmiştir. 1856 yılında yeniden İngiltere’ye dönmesine rağmen birkaç kez daha Kudüs’e seyahat etmiştir. 1854 yılında St. Paul Katedrali için bir eser hazırlamış olup; hayatı boyunca iki evlilik yapmıştır. 1905 yılında Kral tarafından “Liyakat Nişanı” ile onurlandırılmıştır. Hayatının sonlarına doğru küçük bir köye yerleşmiş ve burada yaşamış olup; 1910 yılında 83 yaşında iken yaşadığı köyde hayata veda etmiştir.

William Holman Hunt’ın Eserleri

William Holman Hunt; hayatı boyunca pek çok esere imzasını atmayı başarmıştır. Sanatçının bilinen en ünlü eserleri; “Ücretli Tutulmuş Çoban”, “Dünyayı Aydınlatan Işık”, “Başkalarının Suçlarını Yüklenen Keçi” adlı eserleridir. Resim sanatı boyunca pek çok portre esere de imzasını atmıştır. “Portrait of John Everett Millias”, “Portrait of William Pink”, “Stephen Lushington”, “The Artist’s Father, William Hunt”, “The Birthday, Portrait of Atist’s Wife, Edith”, “Portrait of Dante Gabriel Rossetti”, “Portrait of Fanny Holman Hunt”, “Self Portrait, William Holman Hunt” adlı pek çok tablosu bulunmaktadır.

Sanatçılık hayatı boyunca pek çok farklı temalı esere imzasını atmıştır. “Cornfield at Ewell”, “The Flight of Madeline Porphyro During the Drunkenness Attending the Revelry”, “The Lantern Maker’s Courtship”, “Valentine Rescuing Sylvia from Proteus”, “Christ and the Two Marys”, Study of a Bloodhound”, “Claudio and Isabella”, “The Shadow of Death”, “The Hireling Shepherd”, “The Finding of the Saviour in the Temple”, “Isabella and the Pot of Basil”, “Our English Coasts”, “May Morning on Magdalen Tower” adlı yapıtları; farklı temalar kullanarak ortaya çıkardığı eserler arasında yer almaktadır.

William Holman Hunt Hangi Akımlardan Etkilenmiştir?

William Holman Hunt; ön- Raffaeloculuk akımının kurucuları arasında yer almaktadır. Bu akımın içerisinde aktif bir rol oynadığından dolayı eserlerini dinsel ve ahlaki temalardan seçmiştir. Eski çağlarda yapılmış olan eserleri yeniden tasvir etmiş ve o dönemin adalet anlayışını eserlerine yansıtmıştır. Dönemin popüler olan Kraliyet Akademisi sanatından uzak bir anlayış sergilemiştir.

Sanatçı; ön- Raffaelocu akımı içerisinde yer aldığından dolayı romantizm akımında da görülmektedir. Ön- Raffaelocu eserlerde; Ortaçağ döneminde yapılan romantik eserler yeniden uyarlanmıştır. Bunun yanı sıra yaratıcılıktan uzak olan ve geleneksel resim kurallarına tepki olarak bu akım içerisinde pek çok eser meydana getirmiştir. Ön- Raffaelocu anlayışı ile ortaya koyduğu eserler sayesinde kendinden sonra gelen genç nesilleri etkisi altında bırakmayı başarmıştır.

Sanatçının Stil Özellikleri

William Holman Hunt; eserlerinde ahlaki hedefleri olan temalar seçmiştir. Bunun yanı sıra doğa teması da sanatçı için oldukça önemlidir. Bu fikirleri benimsemesinde John Ruskin’in etkileri bulunmaktadır. Eserlerinde yaptığı figürlerin ruhani tarafını vermek için en ince ayrıntısı ile resmetmiştir. Ancak barok ve rokoko gibi akımların abartılı süsleme etkilerine eserlerinde yer vermemiştir. Eserlerinde genellikle canlı renkler kullanmakla birlikte toprak tonlarına da sıklıkla yer vermiştir.

Sanatçı; Ortadoğu gezisi ile oryantalist bir stil geliştirmeyi başarmıştır. Doğu kültürünün yaşam biçiminin yanı sıra gördüğü şehirlerdeki manzaraları da resmetmiştir. Oryantalist etkiler ile yaptığı eserler sayesinde ünü artmıştır. Bu eserler; kendinden sonra gelen genç nesiller için örnek teşkil etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir