Wassily Kandinsky Kimdir? Wassily Kandinsky Hayatı

Wassily Kandinsky; 20. Yüzyılın önde gelen sanat kuramcısı ve ressamı olarak bilinmektedir. Teorileri sayesinde yaşadığı dönemde etkili bir rol oynamış olup; Avrupa’da soyut sanatın öncülüğünü yapmıştır. 1866 yılında Moskova’da doğmuş olup, hukuk eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra ekonomi dersleri de almaya başlamıştır.

1902 yılına gelindiğinde uzun yıllar evli kaldığı ressam Gabriele Münter ile hayatını birleştirmiştir. Gabriele Münter onu pek çok bilindik ressamla tanıştırmıştır. Van Gogh, Picasso ve Matisse gibi pek çok ünlü ressamın sanatlarını yakından inceleme fırsatı bulmuştur. Evlendikten sonra Fransa’ya gitmiş ve buradaki izlenimcilik akımından etkilenmiştir. Daha sonra resim akademisine yazılmıştır ve resme olan ilgisi her geçen gün artmıştır.

Wassily Kandinsky Nasıl Bir İzlenimci Anlayışa Sahiptir?

Wassily Kandinsky; sanatına başladığı ilk yıllarda izlenimci akımına ait resimler ortaya koymuştur. Daha sonraları tablolarında kovist yaklaşım hâkim olmaya başlamıştır. Figüratif sanattan uzaklaşarak ikona yaklaşımına ait sulu boya eserler vermeye başlamıştır. 1910 yılından itibaren hiçbir şekilde figür eseri yapmamıştır.

Hiçbir ön hazırlık yapmadan direkt resme başlama tekniği olan improvisation ile Marnau manzaraları olmak üzere pek çok eser ortaya koymaya başlamıştır. Sürekli olarak yeni ressamlarla tanışıp sanat hayatını geliştirmiş ve 3’lü kompozisyon eserlerini vermeye başlamıştır. Bundan sonra ‘Mavi Süvari’ isminde bir sanat grubu kurmuştur.  Bu sanat grubuyla eserler vermeye devam etmiştir. İzlenimcilikle başlayan sanat dünyası pek çok akımı inceleyerek daha özgürlükçü bir hal almıştır.

Soyut Sanatın Kurucusu Olan Ressam Hangi Tekniği Kullanmıştır?

Soyut sanatın herhangi bir tekniğe sahip olmadığı görüşüne sahip olanların aksine, Wassily Kandinsky kendine has bir hesap tekniği ile tuvalin üzerine attığı fırça darbelerini sanatının en ince detayı olarak görmektedir. Renklerin ve hayalin bir araya gelerek ortaya sanat çıkardığı görüşüne sahiptir. Tuvalin üzerinde yaptığı bu hesaplı ritmik hareketler renklerin de bir araya gelmesi ile bir sanat eserine dönüşmektedir. Gelişi güzel bir teknik kullanılması söz konusu değildir.

Ona göre tüm renklerin bir anlamı vardır. Sarı renk sıcağı, duygu olarak da öfke ve hiddeti temsil etmektedir. Mavi renk soğuk ve sakin aynı zamanda da sert bir duygu uyandırmaktadır. Kırmızı ise ateş, ıstırap ve gurur anlamına gelmektedir. Yeşil renk; hareketsizlik ve pasif anlamlarını taşımaktadır.

Beyaz ise; tamamen gizli duyguların daha da derinden gizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan gizemin rengi olmuştur. Siyah ise gelecek vadetmeyen bir duyguyu anlatmak için kullanılmaktadır. Renkler dışında Wassily Kandinsky için çizginin ve şeklin de bir anlamı vardı. Bu bakımdan çok çeşitli bir sanat anlayışına sahiptir. Kendisiyle aynı dönemde yaşamış ve sonradan onun eserlerini tanımış pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

En Önemli Eseri Cossacks’ın Anlamı Nedir?

Soyut sanatın kurucusu olan Wassily Kandinsky; eserlerinde kendi duygu dünyasını fırça darbeleri ve renklerin uyumu ile resmetmektedir. Ona göre müzik çalmak gibi olan resim sanatını icra ederken kullanılan renklerin birer klavye tuşu olduğunu savunmuştur. Bu tuşlara her basıldığında piyanodan gelen müzik sesleri gibi resim sanatında insan ruhuna işleyen tinler ortaya çıkmaktadır.

Cossacks yani Kazaklar eserinde ruhsal tinlere yer vermiştir. Bu eserinde manzara ve figürler tanınabilir halde yerleştirilmişlerdir. Oldukça ustaca tonlanmış renkler sayesinde tanıdık figürleri seçmek oldukça kolaydır. Sanatçının hesaplanabilir renk ve şekil anlamları bilindiğinde resim hakkında gizli bir duygu kalmamaktadır. Kazakların bir kaleyi gökkuşağı altında kılıç sallayarak savundukları resmedilmiştir. Ancak burada eser sahibinin ruh dünyası yansıtılmıştır.

Ünlü Ressamın Teknik Değişikliği Yaptığı Eseri All Saints’in Anlamı Nedir?

Soyut sanat hakkında daha çok bilgiye sahip olduğu yıllarda Alexej isimli bir sanatçıyla tanışmıştır. Kendisine fırça yerine tüy kullanması tavsiyesini vermesi üzerine Wassily Kandinsky resimleri daha anlaşılabilir olmaya başlamıştır. Bu tavsiye üzerine neredeyse tüm resimlerinin daha anlaşılabilir formlara gelmesine ön ayak olan sanatçı arkadaşı sayesinde; döneminin en önemli eserlerinden bir tanesini ortaya çıkarmıştır.

All Saints yani Cam Altı adını verdiği eserini; cam altı resimlerine ilgi duyduğu sırada meydana getirmiştir. Cam altı sanatlarında usta olan bir ressamdan ders almaya başlayan ressam; zaman zaman cam altı resimleri yapmaya başlamıştır. All Saints eserinde isminden de anlaşılacağı üzere ayin sırasında ayakta duran Azizler resmedilmiştir. Bu tabloda çoğu eserinde olduğu gibi soyut duygularla gerçeği ifade etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir