Turgut Atalay Kimdir? Turgut Atalay Hayatı

Turgut Atalay; 20. yüzyılın en önemli ressamları arasında yer almaktadır. Sanatçı; ünlü bir ressam olmasının yanı sıra aynı zamanda bir tiyatro dekoratörüdür. Hayatı boyunca 300 eser yapmasının yanı sıra 27 operet ve 12 operanın dekoruna da imza atmayı başarmıştır. Yaptığı eserler ile gelecek nesillere örnek teşkil eden ünlü ressam; 1918 yılında dünyaya gelmiştir. Hayatını resim ve tiyatro dekoru üzerine adayan sanatçı; 2004 yılında 86 yaşında iken hayata veda etmiştir.

Turgut Atalay ve Hayatı

Turgut Atalay; 1918 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul hayatına devlet okullarında devam ettikten sonra İstanbul Erkek Lisesine kayıt olmuştur. Ünlü ressam; 17 yaşında Devlet Konservatuarına girmeye hak kazanmıştır. Burada okuduğu süre boyunca Adnan Saygun ile birlikte çalışmıştır. 1936 yılından 1945 yılına kadar İbrahim Çallı, Leopold Levy ve Nazmi Ziya Güran’ın atölyelerinde çıraklık yapmış ve resim sanatı eğitimi almıştır.

9 yıl sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine giren ünlü ressam; resim sanatına tam anlamı ile kendini adamıştır. Akademi öncesi eğitimleri arasında; 2 yıl boyunca Alman heykeltıraş Rudolf Belling’in yanında çalışma fırsatı yakalamıştır. 1940 yılında Leopold Levy önderliğinde kurulan Yeniler Grubu adlı ressam akımına dâhil olmuştur. 1941 yılında yapılan Liman Sergisine katılarak burada pek çok eserini sergileme fırsatına sahip olarak büyük beğeni toplamıştır.

Turgut Atalay; 1946 yılında yaptığı bir resim sayesinde Paris’te UNESCO tarafından sponsorluğu yapılan bir sergiye davet edilmiştir. 1947 yılında Mualla Hanım ile evlendikten sonra 4 yıl boyunca resim öğretmenliği yapmıştır. Yaptığı resimler ile pek çok sergiye katılan ünlü ressam; daha sonra tiyatro dekorları yapmaya başlamıştır. Bu sürede Muhsin Ertuğrul aracılığı ile İstanbul Devlet Tiyatrolarına kabul edilmiştir. 1946 yılında başrolünde Cevat Fehmi Başkut’un oynadığı “Baykuş” isimli tiyatro oyununun dekorunu yapmıştır. Birçok esere imzasını atmayı başaran sanatçı; 2004 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Turgut Atalay’ın Eserleri

Turgut Atalay; hayatı boyunca birçok esere imzasını atmayı başarmış bir sanatçıdır. Sanatçının bilinen en ünlü eseri “Sarı Hüzün” adlı tablosudur. Uşak’ta görev yaptığı süre içerisinde köy hayatından oldukça etkilenen ve bu hayatı toplumsal- gerçekçilik anlayışı ile eserlerine yansıtmıştır. Sanatçının; “Köylü Kadınlar”, “Köylü Kızlar”, “Yoğurtçu Kızlar”, “Yörük Kızı”, “Yörük Kızları”, “Pazarcı Kızlar”, “Anne ve Çocuk” gibi eserleri köy kültürünü yansıtan eserleri arasında yer almaktadır. Ünlü ressam sanat hayatında nü çalışmalara da sıklıkla yer vermiştir. Bu çalışmalarına genellikle isim vermeyen sanatçının birçok nü çalışması bulunmaktadır.

Ünlü ressam; İstanbul’un atmosferini de kendine tema olarak seçmiştir. Sanatçının “Haliç” adlı eseri; İstanbul temalı önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra “Sevgili”, “Nerden Geldik? Nereye Gidiyoruz?”, “Tiyatro”, “Ankara Bentderesi”, “Manzara”, “Aşevi”, “Vazodaki Çiçekler”, Balıkçı”, “Balıkçı 2”, “Figürlü Kompozisyon” gibi birçok eser de ortaya çıkarmıştır. Sanat hayatına kendini adayan ressamın; resim sanatı ve tiyatro alanında pek çok ödülü bulunmaktadır.

Turgut Atalay’ın Etkilendiği Akımlar

Turgut Atalay; figür kaynaklı sanat anlayışını benimseyen ressamlar arasında yer almaktadır. Klasik sanatın devamı niteliğinde eserler sergileyen ressam; pek çok konuyu kendine tema olarak seçmiştir. Doğa motiflerine sıklıkla yer vermesi sebebi ile natüralist olarak da değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra dönemin en ünlü ressamlarının bir arada bulunduğu Yeniler adlı akıma dâhildir.

Sanatçının dâhil olduğu Yeniler Grubu; toplumsal gerçekçilik üzerine eserler yapmıştır. Ünlü ressam; çalışan kadınlara, köylü kadınlara, emek sarf edilen işlere eserlerinde sıkça yer vermiştir. Toplumu ilgilendiren olayları; klasik sanat kuralları dışında gerçekçi bir şekilde ele almıştır.

Sanatçının Stil Özellikleri

Turgut Atalay; resimlerinde birçok farklı tema kullanmıştır. Portreler, Yörükler, ölü doğa, çıplaklar, balık gibi temaların yanı sıra Haliç ve Süleymaniye’yi de eserlerine tema olarak yansıtmıştır. Sanatçı eserlerinde kullandığı renkleri temaya göre belirlemiştir. Doğa, Haliç, Yörük gibi kültürel temalarda daha koyu renklere yer verirken çiçek, balık, portre gibi temalarda daha soft ve açık renkler tercih etmiştir.

Sanatçı; keskin fırça darbeleri ile bilinmektedir. Ünlü ressam; resim sanatının yanı sıra seramik sanatından da pek çok eser meydana getirmiştir. Resim sanatı giderek gelişen ressamın renk seçimleri de ilerleyen zamanlarda değişiklik göstermiştir. Resim sanatı oturduktan sonra eserlerinde daha ağır renkleri kullanmayı tercih etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir