Selim Turan Kimdir? Selim Turan Hayatı

Selim Turan; 20. yüzyılın en önemli ressamları arasında yer almaktadır. Azerbaycan kökenli olan Türk ressam; 1915 yılında dünyaya gelmiştir. Resim sanatının yanı sıra heykeltıraşlık da yapmıştır. Ünlü ressam; “Tez- Antitez ve Sentez” kavramlarını bir araya getirmeyi başarmış bir sanatçıdır. Hayatı boyunca pek çok esere imza atarak gelecek nesilleri etkisi altında bırakan sanatçı; 1994 yılında hayata veda etmiştir. Ünlü ressamın eserleri; çeşitli sanat merkezlerinde sergilenmektedir.

Selim Turan ve Hayatı

Selim Turan; 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmesine rağmen kökenleri Azerbaycan’a dayanmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren resim sanatına olan tutkusu ile bilinen ünlü sanatçı; ilkokul yıllarında Malik Aksel’den aldığı resim derslerinden sonra bu yolda ilerlemeye karar vermiştir. Ünlü ressamın; resim sanatına olan tutkusu babası tarafından desteklenmiş ve sanatçı 1935 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisine kaydolmuştur. Burada aralarında Zeki Kocamemi, Feyhaman Duran, Nazmi Ziya Güran, Leopold Levy gibi ünlü ressamların yer aldığı hocalardan dersler almıştır. 1938 yılında Akademi’den mezun olduktan bir yıl sonra 1939 yılında Üsküdar ortaokulunda resim öğretmenliği yapmıştır. Bu süre zarfında Topkapı Sarayı için minyatür çalışmalarını yürütmüştür.

Selim Turan; 1940 yılında Akademi’de Yüksek Öğretimin açılması ile yeniden okula kaydolmuş ve yükseköğrenimini tamamlamıştır. 1941 yılında; Nuri İyem, Abidin Dino, Mümtaz Yener gibi ressamlarla bir araya gelerek toplumsal gerçekçilik anlayışını benimsemiş Yeniler Grubu’nun kurucuları arasında yer almıştır.

1947 yılında Fransız Hükümetinden burs almayı başaran sanatçı; resim sanatını geliştirmek ve eserleri incelemek için Paris’e gitmiştir. Hayatının geri kalanını Paris’te geçiren sanatçı; burada pek çok esere imzasını atmayı başarmıştır. 1991 yılında Sorbonne Üniversitesinde Profesörlük yapmaya başlayan sanatçı; 1994 yılında Paris’te hayata veda etmiştir. Ünlü sanatçının na’şı Türkiye’ye getirilerek defnedilmiştir.

Selim Turan’ın Eserleri

Selim Turan; hayatı boyunca birçok önemli esere imzasını atmayı başarmış bir sanatçıdır. Sanatçının bilinen en ünlü yapıtı; “Sarıkız Efsanesi” olarak adlandırdığı yapıtıdır. Ünlü ressam; tez- antitez- sentez kavramlarını kullanarak pek çok eser ortaya çıkarmıştır. “Anadolu Kadını”, “İstanbul ve Natürmort”, “Balıkçı Portresi”, “Esrarkeş”, “Kompozisyon”, “Kompozisyon 1951”, “Oto portre”, “Şahika Turan Portresi”, “Bodrum” gibi birçok eseri bulunmaktadır. Ünlü ressamın yaptığı eserler; sergilenmekle birlikte sanatçının ortaya koyduğu akım; gelecek nesiller için de örnek teşkil etmektedir.

Sanatçı; resim sanatından eserler vermekle birlikte heykelcilik üzerine de pek çok eser ortaya çıkarmıştır. Türkiye’de sergilediği mobil heykeller adlı ünlü bir çalışması bulunmaktadır. Alçı, yağlı boya, tel, teneke gibi malzemeler ile yaptığı hareket eden heykeller; Türk sanat anlayışına yeni bir boyut kazandırmayı başarmıştır. Yaptığı heykeller daha sonra büyütülerek Ankara Kurtuluş Parkında dekoratif amaçlı kullanılmıştır. Bunun yanı sıra ünlü ressam; Paris’te pek çok fresk, heykel, gravür gibi çalışma da yapmıştır. Ünlü ressam Paris’te; “La Roses des Vents” adlı bir eserini Galeria des Deux-Iles’de yayınlamıştır.

Selim Turan’ın Etkilendiği Akımlar

Selim Turan; bilinen herhangi bir akım içerisinde sürekli olarak yer almamıştır. Sanat alanında kendine özgü bir anlayış geliştirmek isteyen ressam; tez- antitez ve sentez kavramlarının sanata girmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmalar esnasında bir akım içerisinde bulunmak istemeyen ünlü ressamın eserleri; soyut sanat kavramı içerisinde sayılmaktadır.

Ünlü sanatçı; resim sanatının ilk yıllarında tez anlayışı üzerine hareket etmiştir. Daha sonra soyut sanat ile birlikte antitez kavramını geliştiren sanatçı; Paris’te yaptığı çalışmalar ile birlikte sentez kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu dönem içerisinde hareketli heykeller olarak adlandırdığı birtakım farklı çalışmalara imza atmıştır. Paris öncesinde kübik ve izlenimci eserler ortaya çıkarmıştır. Sanatçının soyut sanat kavramını benimsemesinde; yanında asistan olarak çalıştığı ünlü ressam Hans Hartung’un büyük payı bulunmaktadır.

Sanatçının Stil Özellikleri

Selim Turan; sanatında karışık bir teknik kullanmaktadır. Kübist ve izlenimci etkiler ile yaptığı çalışmalardan soyut sanata yönelen ressamın; mobil heykelleri de bulunmaktadır. Soyut kavramı ile ortaya çıkardığı eserlerinde; var olanı resmetmek yerine bunu imgesel olarak şekillendirmeyi tercih etmiştir. Ünlü ressam; yaptığı eserlerde gerçeklikten uzak figürleri sadeleştirerek yeniden tasarlamıştır.

Ünlü sanatçı; eserlerinde canlı renkleri tercih etmenin yanı sıra siyah ve toprak tonlarına da sıklıkla yer vermiştir. Soyut kavramı ile ortaya koyduğu figürlerde çizgiler ve renk geçişleri önemli rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir