Salvador Dali Kimdir? Salvador Dali Hayatı

Salvador Dali, şatafata önem veren, sürrealist bir ressamdır. Yirminci yüzyılda yaşamış olan sanatçı; ezber bozan giyimi, değişen fikirleri ve aykırı davranışları ile dikkat çekmiştir. 1904’te İspanya’nın kuzeyinde doğmuş olup; sanatı, hayat tarzı olarak benimsemiştir. Bu kapsamda resim sanatına yönelmiş olan çağın en önemli ressamlarından biri olmuştur.

Salvador Dali’nin Hayatı

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te İspanya’nın Figueras kentinde doğmuştur. Süslü ve gösterişli olan her detaya ve lüks hayata düşkün Arap kökenli bir ressamdır. Asıl adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali y Domenech olan sanatçı,  hayatı boyunca sanata olan ilgisinin yanı sıra farklı giyim şekli ile de dikkat çekmiştir. Ailesinin ikinci çocuğu olan ressam, ismini küçük yaşta sindirim iltihabından ölen ağabeyinden almıştır. İlk çocuklarının ölümünü bir türlü kabul edemeyen ailesi sık sık Dali’ye ağabeyinden söz etmiş ve onu da alarak ölen çocuklarının mezarını ziyarete gitmişlerdir. Bundan dolayı küçük Dali kendi kimliğini bulmakta zorluk çekmiştir.

Ünlü ressam Salvador Dali’nin babası otoriteriteye önem veren sert mizaçlı bir noterdir. Annesi ise yumuşak yapılı, anlayışlı bir insan olarak oğlunun resme yeteneğini keşfetmiş ve desteklemiştir. Salvador Dali, üç yaşına geldiğinde kardeşi Ana Maria doğmuş olup; evin tek erkek çocuğu olduğu için ailesi onu el üstünde tutmuştur. Ailesinin bu yaklaşımı Dali’yi şımartmış ve kaprisli bir hale getirmiştir.

1914’da özel bir resim okuluna yazılmış, beş sene sonra ise Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açmıştır. Öğretmeni Juan Nunez sayesinde resim yeteneğini geliştirerek karakalem çalışmalarını öğrenmiştir. 1921 yılında sanatçı,  meme kanserine yakalanan annesinin ölümü ile derinden sarsılmıştır. Karısının vefatından kısa bir süre sonra babası baldızı ile evlenmiştir. Sanatçı, yirmili yaşların başına geldiği zaman Madrid San Fernando Akademisi’ne başlamıştır. 1925 yılında ise; ilk kişisel sergisini açmıştır.

Salvador Dali, Paris’e gidip dönemin ünlü ressamlarından biri olan Picasso ile tanışmıştır. Madrid’de tanıdığı Luis Bunuel ve Garcia Lorca ile arkadaş olmuştur. Dali’nin hayatındaki en büyük gerçeklerden biri de sanata olan düşkünlüğü olmuştur. Luis Montanya ve Sebastian Gasch ile birlikte Sanat Karşıtı Katalan Manifesto adlı eserini yazmıştır. 1931 yılında eriyen cep saatini andıran o ölümsüz ve en popüler resmini yapmış olup; 23 Şubat 1989’da vefat etmiştir.

Salvador Dali’nin Sanat Eserleri

Sanata olan düşkünlüğü ile bilinen ressam Salvador Dali, yaptığı çalışmalarıyla ün kazanmıştır. 1925 yılında Penceredeki Kız adlı eserini yapmıştır. 1931 yılında ise Belleğin Azmi adını verdiği eserini yapmıştır. 1936 yılında Istakoz Telefon adlı çalışmasını tamamlamıştır. 1937 yılında ise Yanan Zürafa ve Mae West’in Dudak Koltuğu adlı eserlerini bitirmiştir. Üç yıl sonra ise; Savaşın Yüzü adlı çalışmasını tamamlamıştır.

1943 yılında ‘Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk’ adlı eserini bitirmiştir. Bir yıl sonra ‘Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya’ adlı çalışmasını tamamlamıştır. 1946 yılında Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı adını verdiği eserini yapmıştır. 1954 yılında en bilindik eseri olan ‘Eriyen Saat’ adlı tablosunu sanat dünyasına kazandırmıştır. Aynı yıl Çarmıha Gerilme ve Belleğin Azminin Dağılışı adlı çalışmalarını da tamamlamıştır. 1963 yılında ölen ağabeyinin anısına Ölmüş Kardeşin Portresi adlı eserini yapmıştır.

Salvador Dali’nin Eserlerinin Sergilendiği Yerler

Sıra dışı tarzı ile dikkat çeken Salvador Dali hayattayken ve vefat ettikten sonra; eserleri dünyanın pek çok yerinde sergilenmiştir. Bu yerlerden biri The Dali olarak bilinmektedir. Sanatçının eserleri; Museum Of Modern Art’ta hayranlarına sunulmuştur. Savannah’ta bulunan SCAD Museum of Art’ta da eserleri sergilenmiştir. Sevilen eserleri Dali Tiyatrosu ve Müzesi’nde de sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Dünyada büyük yankı uyandıran başlıca tabloları; Şikago’da bulunan Art Institute of Chicago’da hayranlarına sunulmuştur. Bunun yanı sıra; Philadelphia Museum of Art müzesinde de birçok eseri sergilenmiştir. Modern sanatın bilinen şehri olan Londra’daki Freud Museum London’da da eserleri paylaşılmıştır. Ulusal Sanat Galerisi’nde de çok sayıda eseri sergilenmiştir. Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’nde sergilenen eserleri de büyük ilgi toplamıştır.

Salvador Dali Hangi Akımlardan Etkilenmiştir?

Ressam Salvador Dali, Anarşist ve Monarşist olarak tanımlanmaktadır.  Farklı kişiliği ile dikkat çeken Dali; 1934’te faşist lider Andre Breton’a karşıt görüş benimsemiş ve sürrealist gruptan ayrılmıştır. Gruptan uzaklaşmış olmasına rağmen hala sürrealist sergilere katılmaya devam etmiştir. İspanya İç Savaşı’ndan kaçarak 1935’te eskiden tanıdığı sürrealist arkadaşlarından ayrılmış, burjuvaya dönüştüğü gerekçesi ile suçlanmıştır. Bundan dolayı sürekli olarak politikadan kaçmak zorunda kalmıştır. Faşistler; arkadaşı Garcia Lorca’yı öldürdükten bir süre sonra ünlü ressam New York’a yerleşmiştir.

1966 yılında New York Modern Sanatlar Müzesi’nde bir retrospektif bir düşünceye girmişlerdir. Bütün akımları tanıyıp sanatı boyunca birçoğundan etkilenmiş olan ressam, ilk sürrealist eserini bu dönem vermiştir. Salvador Dali; yaşadığı dönemlerde birçok akımdan etkilenmiştir. Bu kapsamda; Gerçeküstücük, Dışavurumculuk, Art İzlenimcilik, İzlenimcilik, Realizm, Kübizm, Soyut dışavurumculuk, Sembolizm, Çağdaş Sanat, Noktacılık, Neo klasizm, Modern Sanat, Op sanatı, Metaphysical painting ve Dadaizm olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir