Rembrant Van Rıjn Kimdir? Rembrant Van Rıjn Hayatı

Remnant Van Rıjn Avrupa’da doğmuş ressam ve baskı ustasıdır. 1606 yılının Ekim ayında dünyaya gelen ressam oldukça ünlüdür. Hollanda sanat tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. ‘Işık ve Gölgenin Ressamı’ olarak bilinmektedir ve Hollanda’nın altın çağını yaşadığı bir dönemde yaşamış ve sanatını yapmıştır. Yine Hollanda‘da 63 yaşında hayatını kaybetmiştir.

İyi bir eğitim almış olan ressamın annesi ve babası oldukça varlıklı kimselerdir. Bu bakımdan sanatına ağırlık verebilmiş olan ressam; eğitimini tamamladıktan sonra bir okul kurmuş ve öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Rembrant Van Rıjn’ın Ünlü Olduğu İlk Eseri Hangisidir?

Rembrant Van Rıjn ilk olarak anatomi dersinin oldukça gerçekçi tasvir ettiği tablosuyla tanınmış ve ün yapmıştır. Eserin ismi ‘Dr.Nicolas Anatomi Dersi’ olup; başarılı olan bir doktorun yaptığı anatomi dersini oldukça gerçekçi bir çizgiyle resmetmiştir. Bütün doktorlar tarafından merak uyandıran bu tablo sayesinde herkes tarafından tanınmıştır. Ne kadar usta bir ressam olduğu anlaşılan Rembrant Van Rıjn; bu eser ile sevilmeye başlanmıştır.

Resim; gerçekliği yansıtmasından ve tüm detayların ustaca resmedilmesinden kaynaklı gören kişilerde hayranlık hissi uyandırmaktadır. Ressam; eserinde bulunan insanların mimiklerini bile heyecanlandırıcı derece de gerçekçi yansıtmıştır. Resim içerisinde gerçeklikten başka gergin ve karanlık duygular da bu büyük ressam tarafından dengeli bir biçimde ortaya koyulmuştur. Bu eserden sonra usta ressamın yolundan gitmek isteyen veya ona öğrenci olmak isteyen pek çok ressam ortaya çıkmıştır. Avrupa tarihinde ilk defa yapılan bir kadavra incelemesinin suçlu birine yapılması ve Rembrant Van Rıjn tarafından son derece gerçekçi bir şekilde resme dökülmesi uzun süre Avrupa’da yankı uyandırmıştır.

Rembrant Van Rıjn ve Empresyonizm

Rembrant Van Rıjn resim ve sanat dünyasında bir devrim yapmıştır. Kendisinin herhangi bir akımdan etkilenmediği, aksine ortaya bir akım koyduğu sanat eserlerinden anlaşılmaktadır. Devrim niteliğinde olan eserlerinde kullandığı renkler daha önce kullanılmamıştır. Empresyonizm akımının kurucusu olan bu ressam; gölge ve ışığı oldukça etkili bir biçimde kullanmıştır.

Ton ve virtüöz yani çok çalışmak konusunda tüm herkese örnek olacak şekilde hayatına devam etmiştir. Oldukça zorlu olan hayat şartlarına rağmen ölene kadar sanatla uğraşmıştır. Ressam kendi döneminde ünlü olmasına rağmen hak ettiği değeri görmemiş, 19. yüzyılda araştırıldıktan sonra usta olduğu anlaşılmıştır. Bu eserlerinden en ünlü olanı ‘Nöbet Gecesi’ tablosudur.

Usta Ressam Hangi Akımlara Öncülük Etmiştir?

Kendisinden sonra gelen büyük ressamlara öncülük eden usta ressam; döneminde ve sonrasında ‘ışığın ve gölgenin ressamı’ olarak isimlendirilmiştir. Işık ve gölge arasındaki tekniği kullanan ilk isimdir. Aynı zamanda bu konuda diğer ressamlara da ilham kaynağı olmuştur. Kırmızı ve tonlarına ilk defa ve oldukça sık yer veren ilk ressamdır. Ruhun hallerinin tabloya ustalıkla yansıtılması onu; yaşadığı dönemde tek yapmıştır. Portre konusunda devrim niteliğindeki çalışmaları ile kendisinden sonra gelen pek çok ressamın onun tekniğini izlemesini sağlamıştır.

Rembrant Van Rıjn bu akımın öncülerindendir. ‘Savurgan Oğulun Dönüşü’ isimli eseri empresyonizm akımına örnek olarak gösterilir. Empresyonizm; gölge ve ışığın gerçekçi bir şekilde resmedilmesi esasına dayanan akımdır. Kendi yaşadığı dönemde bizzat tanıdığı insanları resmetmesinden kaynaklı döneminin en gerçekçi ressamı unvanını hak etmiştir. Resimde bulunan kişiler bazen mitolojik kahramanlar gibi görünse de ışık ve gölge tekniğine bağlı kalınarak bakıldığında resimlerin ne kadar gerçek tasvir edildiği anlaşılmaktadır. Eşini tasvir ettiği ‘Flora’ eseri bu konuda verdiği eserlerden bir tanesidir.

Usta Ressam ve Barok Akımı Arasındaki Bağlantı Nedir?

Rembrant Van Rıjn tarafından yapılan ve oldukça ünlü olan ‘Sampling Ofisi’ resmi barok akımının öncüsü olmasını sağlamıştır. Klasisizm akımına bir tepki olarak doğan barok akımı; Avrupa’da büyük tepki görse de sonraları oldukça sevilen bir akım haline gelmiştir. Klasik eserlerin yerine gelen barok tarzı eserler ressam sayesinde heyecan uyandıran bir çizgi kazanmıştır. Aynı zamanda baskı olmadan serbestlik içerisinde ortaya koyulan eserler yansıtılmak istenilenin daha özgür çizgilerle resmedilmesini sağlamıştır.

Kuyumculuk terimi olan barok kelimesi daha sonraları 20. yüzyılda kendini daha da geliştirerek rokoko olarak anılmaya başlamıştır. Osmanlı sanatına kadar gelen bu akımın öncüsü olan Rembrant Van Rıjn tarafından duyular ve hayal gücünün gerçekçi bir şekilde yansıtılması esasına dayalı olarak ortaya çıkarılmıştır. Günlük hayattan seçilen ve dinle ilgili konular, mitolojik kahramanlar bu resimlerin ve diğer sanat kollarının konusu olmaktadır. Derinlik duygusu ustaca yansıtılır ve izleyende heyecan duygusu uyandırılır. Işık ve gölgenin uyumu oldukça önemlidir.

Tüm resmin belli parçalarında uygulanan ışık ve gölge tekniği ilk olarak ünlü ressam tarafından resmedilmiştir. Özellikle dini motifleri yansıtan ressam; barok akımını ustalıkla kullanmıştır. Bu konuda örnek gösterilen eseri ‘İsa’nın Çarmıha Gerilmesi’ tablosudur.

7 adet çalışması bu akımın öncülüğünü yapmıştır. Tablo arkasında siyah fon kullanmayı tercih eden ressamın bu alışkanlığı barok akımına yön vermiştir. Ön tarafa çizilen kırmızı ve tonları resmin derinlik kazanmasını sağlamıştır. Rembrant Van Rıjn kadar bu derinliği teknik bir şekilde ayarlayan bir ressam örneği görülmemiştir. Celile Deniz’inde Fırtına tablosu da buna örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir