Rafaello Santi Kimdir? Rafaello Santi Hayatı

Rafaello Santi, İtalyan Yüksek Rönesans’ının dört büyük temsilcilerinden biridir. Rönesans zamanında yaşamış mimar ve ressam olup; 1483 yılının dördüncü ayında İtalya’da doğmuştur. Erken yaşta sanat ile uğraşmaya başlamış olan İtalyan ressam; birçok sanat dalı ile uğraşmış sonunda resme yönelmek istemiştir.

Rafaello Santi’nin Hayatı

Rönesans döneminde yaşamış kökeni İtalyan olan Rafaello Santi, ressam ve mimardır. 6 Nisan 1483 yılında İtalya’nın Marche bölgesinde, Urbino kentinde dünyaya gelmiştir. Uzun ismi Sanzio de Urbino Raphael olarak bilinmektedir. Dekoratör olan babası Giovanni Santi’nin yardımı ile henüz on bir yaşında iken sanata yönelmiştir. 1494 yılında babasının vefat etmesi ile sarsılan ünlü ressam, dış etkenler ile iletişimini keserek kendini resim sanatına adamıştır. İtalyan ressam, Pietro Perugino’nun yanında çıraklık yapmış ve kendini sanat alanında geliştirmiştir.

Günlük hayatındaki gerçek eğitimine Urbino kentinde yaşamakta olan Timoteo Viti’nin yanında başlamıştır. Sonraki yıllarda Perugia kentine yerleşen sanatçı; 1498 yılında Perugino’nun atölyesinde çalışmaya başlamıştır. Burada çalışmalarını sürdürmüş ve kendini geliştirme fırsatı yakalamıştır.1500 yılında yaptığı Üç Güzeller ve Şövalye’nin Düşü adlı çalışması ile kendini kanıtlamıştır. Rafaello Santi; sırası ile Siena, Urbino, Floransa ve Roma kentlerinde kalmıştır.

Ünlü ressam, kendinden önceki yıllarda yaşamış olan ve kendisi ile aynı dala sahip sanatçıları kendine rol model olarak görmüş ve onlardan etkilenmiştir. Umbria kentinde bir süre kalmış daha sonra ise; 1504 yılında İtalya’nın Floransa kentine gitmiştir ve dört yıl boyunca çalışmalarını burada sürdürmüştür. Floransa’da kaldığı süre boyunca da kendinden önceki ressamların çalışmalarını inceleme fırsatı bulmuştur. Çalışmaları ve eserlerindeki kullandığı şekiller ile Rönesans döneminin başarılı isimleri arasındaki yerini almıştır. 1508 yılında Papa İkinci Julius tarafından Vatikan Sarayı’na çağrılmış ve Vatikan Sarayı’ndaki oda süslemelerini yapması istenmiştir.

Raffaello Santi, müthiş bir hayal gücüne sahip üretken bir ressam olarak tanımlanmaktadır. 1511 yılında tamamladığı ‘Segnatuar’ adlı eserinde oda freskleri sevinç ile kutlanmıştır. Bunun devamında ise; 1512 ile 1514 yılları arasında da Elidoro odası freskleri üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. 1515 yılında Papa x.Leo ünlü sanatçı Rafaello’ya kutsal sayılan Roma yazıtlarının korunması görevini vermiştir. 1516 yılında ise; Madama Villa adlı çalışmasını yapmıştır. İtalyan ressam, 1520 yılında Nisan ayının altıncı gününde doğduğu gün yaşamını yitirmiştir.

Raffaello Santi Dönemine Ait Yapılar

Rönesans döneminde yaşamış olan ünlü ressam Rafaello Santi döneminde; Rönesans mimarisine ait pek çok sayıda yapı bulunmaktadır. Bu kapsamda Santi dönemi; Antik dönemine ait yapılara çok önem verilen bir dönemdir. Pandolfini Palace ve Villa Madama bu yapılar arasında yer almaktadır. İç savaşın olduğu bu dönemde bulunan bir diğer yapı ise; Chigi Chapel adlı eserdir. Bunun yanı sıra Aziz Petrus Bazilikası da dönemin eski yapılarındandır.

Genç yaşta hayatını kaybeden ressamın zamanındaki yapılardan biri de Saint Eligio of Orefici adlı eserdir. O dönemde İspanya süren iç savaştan bu yapılar da olumsuz yönde etkilenmiştir.  Avrupa’daki karışıklıktan dolayı bazı yapılar ise bilinememektedir. Bilinen döneme ait bir diğer bir yapı ise; Palazzo Jacopo de Brescia’dır. Mimariyle de ilgilenmiş sanatçının zamanındaki diğer yapı ise Palazzo Branconio dell’Aquila adlı eseridir.

Ünlü Ressam Rafaello Santi’nin Yaptığı Eserler

Üretken ve hayalperest bir ressam olan RafaelloSanti, yaşadığı dönemlere ait çok fazla sayıda eser vermiştir. İlk olarak yaptığı çalışması ise Atina Okulu olarak bilinmektedir.  Sonraki yıllarda Galatea Zaferi adlı bir çalışma yapmıştır. 1502’de Aziz Sebastian ve İsa’nın yeniden Dirilmesi adlı eserlerini ortaya çıkarmıştır. Sanatçı; yaşadığı dönemden etkilenerek 1504’te ise ‘Bir Şövalyenin Önsezisi’ ile ‘Madonna ve Çocuğun Azizlerle Göğe Çıkışı’ adlı eserini yapmıştır. Aynı yıl ‘Meryem’in Evliliği’ ve ‘Aziz Michael’ı da bitirmiştir.

1505’te Üç Cazibe, Kutsayan İsa, Madonna del Granduca, Small Cowder Madonna eserlerini tamamlamış olup; bir yıl sonra da kendi portresini yapmıştır. Aynı yıl Saint George and the Dragon, Madonna del Prato, Unicorn’lu Genç Kadın resimlerini yapmıştır. 1507’de The Deposition, Güzel Bahçıvan Kız ve Bir Genç Kadın Portresi, adlı çalışmalarını bitirmiştir. 1508 yılında ise; Canigiani Holy Family, Madonna of the Baldacchino, Saint Catherine of Alexandria eserlerini tamamlamıştır.

Rafaello Santi’nin Eserlerinin Sergilendiği Yerler

Rafaello Santi öldükten sonra eserleri dünyanın birçok yerinde sergilenmiştir. Londra’da bulunan National Gallery’de eserleri sevenlerine sunulmuştur. Dünyanın sevilen şehirlerinden biri olan Paris’in Louvre Müzesi’nde de birtakım eserleri hayranlarıyla paylaşılmıştır. Floransa’nın Uffizi müzesinde eserleri sergilenmiştir. Madrid’de bulunan Prado Müzesi’nde de sevilen eserleri hayranlarıyla paylaşılmıştır.

Washington’da bulunan Ulusal Sanat Galerisi’nde sanatçının sergilenen eserleri vardır. İtalyan ressam; dönemin duyulmuş ismi olduğundan memleketinin birçok yerinde eserleri paylaşılmıştır. Bu kapsamda Floransa’daki Pitti Sarayı’nda da tabloları hayranlarına sunulmuştur. Budapeşte’nin Güzel Sanatlar Müzesi’nde de eserleri sergilenmiş olup; New York’un en bilinen müzesi olan Metropolitan Museum of Art’ta da eserleri hayranlarına sunulmuştur. Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Victoria Ve Albert Müzesi, Rijksmuseum Amsterdam, Doria Pamphili Gallery de eserlerinin sergilendiği diğer müzelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir