Pieter Brueghel Kimdir? Pieter Brueghel Hayatı

Pieter Brueghel; 16. yüzyılın en önemli ressamları arasında yer almaktadır. Hayata olan bakış açısı, ezilen insanların yanında oluşu, insanların çektiği çilelere karşı kayıtsız kalamaması sebebi ile pek çok kişi tarafından sevilen ünlü ressam; “baba” olarak adlandırılmaktadır. Resim sanatının dışında gravür, baskı ve peyzaj üzerine de çalışan sanatçı; hayatı boyunca gelecek nesillere örnek olacak pek çok esere imza atmayı başarmıştır. Yaşadığı bölgede Rönesans akımının öncüsü olarak görülen sanatçının birçok eseri sanat merkezlerinde sergilenmektedir. Sanatçı; 1569 yılında Brüksel’de hayata veda etmiştir.

Pieter Brueghel Hayatı

Pieter Brueghel; 1525 yılında Breda (Bugünün Hollandası) şehrinde doğmuştur. Sanatçı; hayatı boyunca resim sanatına olan tutkusu ile bilinmektedir. Resim sanatını geliştirmek adına ünlü ressam Pieter Coecke van Aelst’in yanında çırak olarak işe başlamıştır. Burada resim sanatına dair pek çok şey öğrendikten sonra ünlü gravürcü Hieronymus Kock- Wellens’in yanında çalışmaya başlayan sanatçı; burada Giorgio Ghisi ile tanışmıştır.

Giorgio Shisi sayesinde İtalyan Maniyerizm ile yapılan eserleri inceleme fırsatı yakalamıştır. 1551 yılında; Gilda di San Luca Locası olarak bilinen bir locaya katılmıştır. Bir yıl burada kaldıktan sonra 1552 yılında İtalya ve Fransa’ya giderek resim yeteneğini geliştirmiştir. Ünlü ressam; dâhil olduğu Aziz Luca Loncasının üstat ressamı olarak kabul edilmiştir.

Pieter Brueghel; 1554 yılında yaptığı seyahatten dönerek mecazi anlamlı eserler ve gravür desenleri çizmeye başlamıştır. 16. yüzyıl yaşamının gülünç ve acıklı yönleri ile ilgilenen sanatçı; 1563 yılından itibaren kendini grafik sanatına adamıştır. Aynı yıl Brüksel’e yerleşen sanatçı; burada üzerinde gençlik yıllarından itibaren çalıştığı “Aylar” isimli eser serini ortaya çıkarmıştır. Hayatının son yıllarında bu eserleri üzerine çalışan sanatçı; 1569 yılında henüz 44 yaşında iken hayata veda etmiştir.

Pieter Brueghel’in Eserleri

Pieter Brueghel; hayatı boyunca birçok yapıta imzasını atmayı başarmış bir sanatçıdır. Ünlü ressamın çalışmaları 1556 yılından itibaren bilinmektedir. Bu eserler arasında pek çok gravür çalışması bulunmaktadır. 1556 yılında yaptığı; “Alpine Landscape” ve “Big Fish Eat Little Fish” adlı gravürleri; bilinen en ünlü eserleri arasında yer almaktadır.

Hayatı boyunca gördüğü savaş, yıkım gibi olaylardan etkilenen ressam; bu olayları resimlerine yansıtmıştır. 1559 yılında yaptığı “Karnaval ve Perhiz Arasındaki Savaş” adlı eserinde; savaş gibi olumsuzlukların insan davranışlarında neden olduğu etkileri yansıtmıştır. Yine aynı yıl “Felemenk Atasözleri” adını verdiği bir eserini yayınlamıştır.

Ünlü ressamın en bilinen eserleri arasında 1560 yılında yaptığı “Çocuk Oyunları” adlı eseri yer almaktadır. 1562 yılında yaptığı “Ölümün Zaferi” adlı resmi ile savaşa ve insanlığa olan tepkisini açık bir şekilde sanatına yansıtmıştır. Bunun yanı sıra köy ve kırsal yaşam hayranı olan ünlü ressam; sanatına da bu durumu yansıtmıştır. “Köy Düğünü”, “Köylü Dansı”, “Sürünün Geri Dönüşü”, “The Wedding Dance” gibi eserleri kırsal ve köy hayatını anlatan eserleri arasında yer almaktadır.

Etkilendiği Akımlar

Pieter Brueghel; Rönesans akımını benimseyen ressamlar arasında olmakla birlikte benimsediği ve etkisi altında kaldığı akım “hümanizm” olarak bilinmektedir. Eserlerine yansıttığı insan hayatı ve insanların yaşadığı zorluklar; ünlü ressamın hümanizmi benimsediğinin göstergesidir. Bir dönem yanında çalıştığı ünlü gravürcü Hieronymus Kock- Wellens’in gerçek-dışı etkisinde kaldığı da eserlerinden görülmektedir.

Ünlü sanatçı; doğaya olan tutkusu sebebi ile bazı kesimler tarafından “Natüralist” olarak da adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra verdiği eserler sayesinde yaşadığı yerde Rönesans’ın öncüsü olarak adlandırılmaktadır. Ünlü ressam; savaşın, açlığın, sefaletin, özgürlük mücadelelerinin yoğun olduğu bir dönemde yaşadığından dolayı eserleri de gördüğü ve yaşadığı olayları yansıtmaktadır.

Sanatçının Stil Özellikleri

Pieter Brueghel; yaşadığı dönemin en meşhur ressamları arasında yer almaktadır. Sanatçının kendine özgü stili; doğaya olan tutkusu ve yaşam koşullarına olan tepkisi arasında şekillenmektedir. Eserlerinde genellikle savaş, sefalet, yıkım, perişanlık ve tüm bunlara rağmen dayanışma temalarını işlemektedir. Köy ve kırsal hayata olan tutkusu sayesinde; burada yaşayan insanların hayatlarını ve zorluklarını eserlerine sıklıkla yansıtmıştır.

Ünlü ressam; eserlerinde Flaman atasözlerini betimleyerek farklı bir stilde çalışmalar yapmıştır. Eserlerinde genellikle kutsal konulu hikâyeler, köy bayramları, çocuk oyunları gibi konuları işlemiştir. İnsan hayatına olan saygısı sebebi ile “Köylülerin Brueghel’i” olarak da adlandırılmaktadır. Eserlerine işlediği ince detaylar ve temalar sayesinde eserlerinden farklı anlamlar çıkarılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir