Pedro Berruguete Kimdir? Pedro Berruguete Hayatı

Pedro Berruguete; 15. yüzyılın en önemli ressamları arasında yer almaktadır. Bazı kaynaklara göre İspanya’nın ilk Rönesans ressamı olduğu düşünülmektedir. 1450 yılında dünyaya geldiği düşünülen sanatçı; resimlerinde dinsel temaların yanı sıra kahramanlık ve heyecan unsurlarını da işlemiştir. Ünlü ressam; 1504 yılında hayata veda etmiştir. Anonim olarak bilinen birçok eser; yapılan araştırmalar sonucunda ünlü ressama ait çıkmıştır.

Pedro Berruguete Hayatı

Pedro Berruguete; bulunan belgelere dayanarak ünlü ressamın 1450 yılında dünyaya geldiği düşünülmektedir. Belge yetersizliğinden dolayı hayatının ilk yıllarına ait kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ancak yapılan bazı araştırmalar sonucu ünlü ressamın; Parades de Nava’lı Berruguete ailesinin oğlu olduğu saptanmıştır. Sanatçının hayatı ile ilgili kesin bilgiler 1495 yılından sonra belgelenmiştir. Ünlü ressamın; 1495 yılında Toledo Katedrali için resimler yaptığı bilinmektedir.

Pedro Berruguete’nin; bir süre İtalya’ya gittiği düşünülmektedir. Burada kendine yeni bir stil oluşturduğu ve bu stil ile eserler ortaya çıkardığı görülmektedir. Bazı belgelere göre; ünlü ressamın 1477 yılında Urbino Sarayının kitaplığı için resimler yaptığı düşünülmektedir. Hayatına dair bilinen belgelere göre; Kral Ferdinand ve Kraliçe Isabella’nın bir süre saray ressamlığını yaptığı görülmektedir.

Ünlü ressamın; Elvira Gonzalez adlı bir kadınla evlendiği ve 6 çocuk sahibi olduğu da belgelerde bulunmaktadır. Pedro Berruguete; ünlü heykeltıraş Alonso Berruguete’nin babasıdır. Ünlü ressam; evlendikten sonra Avila’ya yerleşmiş ve hayatının sonuna kadar burada yaşamıştır. Genel olarak tüm resimlerinin Avila’da olması sebebi ile 1490 yılında burada bir stüdyo açtığı düşünülmektedir. Sanatçının; 1504 yılında Avila’da henüz 54 yaşında iken hayat veda etmiştir.

Pedro Berruguete’nin Eserleri

Pedro Berruguete; hayatı boyunca pek çok esere imza atmış bir sanatçıdır. Ancak hayatının ilk yıllarına dair kanıtlar kesin olmadığından dolayı bazı resimleri saptanamamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu; renk seçimi, fırça darbesi, ortaya çıkardığı figürler gibi temalar ele alınarak isimsiz pek çok eserin sahibi olduğu saptanmıştır.

Ünlü ressamın bilinen ilk eseri San Juan Kilisesi için yaptığı “İsa’nın Haçını Doğrulama”  panelleri olarak bilinmektedir. Daha sonra İtalya’ya giderek yeni bir anlayış kazanan sanatçı; döndükten sonra “Federico da Montefeltro ve oğlu Guidobaldo’nun Portresi” adlı eserini ortaya çıkarmıştır. Ünlü ressam aynı zamanda “Aristotle”, “Virgil”, “Seneca”, “Plato”, “San Pablo”, “San pedro” gibi ünlü isimlerin de portrelerine imzasını atmıştır.

Sanatçının ilk yıllarına ait çizdiği resimler bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar sonucu bazı resimlerin sanatçıya ait olduğu tespit edilmiştir. Bilinen en ünlü tablosu “Ptolemy” adlı eseridir. Sanatçının kilise için yaptığı bazı eserler sanat merkezlerinde sergilenmektedir. Bunun yanı sıra; “The Adoration of the Tomb of Saint Peter Martyr”, “The Virgin and Child”, “La Prueba del Fuego”, “Saint Ambrose and Saint Augustine”, “The Miracle of the Cloud”, “Apparition of the Virgin to a Community of Dominicans”, “Cardinal Bessarion” gibi pek çok esere de imzasını attığı bilinmektedir.

Etkilendiği Akımlar

Pedro Berruguete; gotik sanatın etkisi altında pek çok eser meydana getirmekle birlikte barok akımının da etkisi altında kalmıştır. Ünlü ressamın; İtalyan ve Flaman sanatından etkilendiği; eserlerinde kullandığı gotik kent manzaraları, yuvarlak ağaç stili ve sarı rengin yoğunluğu ile açıkça görülmektedir. Ünlü ressam; yaşadığı dönemde gotik akımının yanı sıra Rönesans akımını da benimsemiştir.

Sanatçının uyguladığı fon; Flaman sanatının izlerini taşımaktadır. Bunun yanı sıra İtalyan Rönesans sanatını eserlerine yansıtmakla birlikte ülkesine de bu sanatı taşımıştır.

Sanatçının Stil Özellikleri

Pedro Berruguete; resim sanatında kendine özgü stili ile bilinmektedir. Resimlerinde genellikle kahramanlık, heyecan gibi unsurlara yer veren ünlü ressam; yalın fakat gerçekçi bir üsluba sahiptir. Eserlerinde; doğa ve manzara resimlerine sıklıkla yer vermiş olan ünlü ressam; Gotik sanat stili ile yapıtlar ortaya çıkarmıştır. Ressamın tablolarında yer alan kadın ve erkek figürleri; ayırt edici özelliklere sahiptir.

Tablolarda yer alan kadın figürleri; yuvarlak yanaklara sahip ve ağır göz kapaklı kadınlar olarak iç sahnede tasvir edilmektedir. Erkek figürleri ise; odaklanmış bakışlara ve yüzlerinde derin kırışıklara sahiptir. Aynı zamanda ünlü ressamın; karakterlerin ellerini büyük olarak tasvir edildiği gözlemlenmiştir.

Ünlü sanatçı; tablolarında dinsel temaları ve kullandığı dinsel figürleri vurgulamak amacı ile yaldız kullanmıştır. Bununla birlikte barok tarzı resimler ortaya çıkaran ünlü ressam; önemli figürlerin arka planında goblen kullanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir