Paolo Uccello Kimdir? Paolo Uccello Hayatı

Paolo Uccello; 1397 yılında dünyaya gelmiş ünlü bir İtalyan ressamdır. İtalyan Rönesansı’nın başlangıcında bulunmuştur. Babası tanınmış bir cerrah ve annesi de dönemin soylularındandır. Bu bakımdan maddi yönden sorun yaşamadan resim yeteneğini ortaya çıkaracak eğitimler alabilmiştir.

Ünlü ressam çocukluk yıllarından sonra ‘Geç Gotik’ resim geleneklerine bağlı olarak eser vermeye başlamıştır. Ancak daha sonra İtalyan Rönesansı başlayınca ilk defa perspektif kurallarına göre eser veren ressamlardan bir tanesi olmuştur. Klasik eserler veren ressamlar; realist konulara yer verirken Uccello daha çok renk ve eğlenceye yer vermeyi tercih etmiştir. Hayvanları özellikle de kuşları çok sevdiğinden ona Türkçe anlamı kuş olan Uccello lakabı koyulmuştur. Bu kapsamda ünlü ressam neredeyse tüm eserlerinde kuşlara yer vermiştir. 11 yaşına kadar evde kendisi resim yapmış ve daha çok kuşları konu edinmiştir.

Resim yeteneği fark edilmiş ve eğitim alması için Floransa’ya ünlü bir ressam olan Llorenzo Ghiberti’nin yanına gönderilmiştir. Floransa’da oldukça ünlü olan bu ressam; Paolo Uccello yanında kaldığı sürece tüm bilgisini ona aktarmıştır. Bu da ünlü ressamın resim tekniğini geliştirmesinde büyük rol oynamıştır. 8 yıl beraber çalışan ikili beraber pek çok esere imza atmışlardır.

Paolo Uccello’nun San Minato Manastırı Eseri Hakkında

Ünlü ressam çıraklığını bitirdikten sonra 19 yaşındayken kendi başına sipariş almaya başlamıştır. Bu siparişe göre Floransa tepesinde bulunan San Minato Manastırı Kilisesi içerisine hikâyeler çizmesi gerekmiştir. Bu kapsamda çeşitli azizlerin hikâyelerinden oluşan tablolar yapması istenmiştir. Fresk olarak çalıştığı bu eserleri oldukça yankı uyandırmıştır.

Manastır içerisinde bulunan keşişler fakir olma yemini etmişler ve bu nedenle çoğunlukla yemek yemeden hayatlarına devam etmişlerdir. Bazen çorba ve peynir olan yemeklerde Paolo Uccello da hazır bulunmuştur. Bu hayat tarzından oldukça etkilenen ressam; daha sonraki eserlerinde bu konuya değinmiştir. Ancak burada yaşanan fakir hayattan hoşlanmamış ve siparişi tamamlamadan Floransa’ya dönmüştür.

Daha sonra yemekten dolayı kaçtığını öğrenen keşişler onun siparişi tamamlaması için karnını doyuracak yemekler çıkarmaya başlamışlardır. Siparişi tamamlayan ünlü ressamın buradaki yaşamdan dolayı bir kez daha peynir yemediği bilinmektedir. Ünlü ressamın burada hazırladığı siparişler korunmakta olup; ziyaretçilere sergilenmektedir.

Paolo Uccello Hangi Sanat Akımlarından Etkilenmiştir?

İtalyan Rönesansı ve Floransa ekolünden etkilenen ressam; bu yönde eserler vermeye devam etmiştir. Eski dönem geç gotik tarzını bir kenara bırakmış ve bilim, sanat, felsefe gibi alanlarda etkisi olan ekolleri benimsemiştir. Daha çok dini motifler üzerinden eserler vermeye başlamıştır. Bunun nedeni; aldığı siparişlerin genellikle dini motifler içeriyor olmasıdır. Floransa Katedrali için bir sipariş almıştır ve bu sipariş üzerine duvarlara resim yapmaya başlamıştır.

İtalya’da paralı askerlerin komutanı olarak oldukça tanınmış bir asker olan Sir John Hawkwood’un tablosunu yapmıştır. Dönemin porte resimlerinden oldukça farklı bir yapıya sahip olan eser; şövalyenin at üzerinde durması ve poz vermesi esasına dayanmaktadır. Paolo Uccello bu eserini Floransa ekolüne uygun olarak resmetmiştir. Resmin arka fonu kırmızı ve gri tonlarındadır. Oldukça sevilen bu resim hem konusu bakımından hem de tekniği yönünden bahsi geçen ekollerin en bilindik örneklerinden olmuştur.

Paolo Uccello’nun Eserlerine Genel Bakış

Ressam sanat hayatı boyunca hiç durmadan resim yapmaya devam etmiştir. Bu bakımdan pek çok eseri bulunmaktadır. Özellikle dini motifli eserleri fazlasıyla ünlü olmuş ve takdir görmüştür. Ustaca resmettiği resimleri; döneminde bulunan ekollere göre yönlendirilmiş ve günün şartlarına göre renklendirilmiştir. Bu hâkimiyeti; onu oldukça özel bir ressam yapmıştır.

Tuval üzerine tempera olarak yaptığı ‘Madonna col Bambino’ eseri gibi tabloları oldukça yankı uyandırmış ve sanat çevreleri tarafından takdir edilmiştir. Paolo Uccello ve eserleri kendisinden 75 yıl sonra yayınlanan Vasari biyografileriyle ölümsüzleşmiştir.

Ünlü Ressamın Akşam Avı Eserinin İncelemesi

En son eseri olan ‘Akşam Avı’ eseri oldukça ses getirmiş ve ressamın daha da ün kazanmasını sağlamıştır. Geleceğe aktarılan eserler arasında yer alan bu tabloda; bir akşam köpekleriyle birlikte ava çıkan avcılar resmedilmiştir. İzleyicisine sanki o an avcıları görüyormuş hissini veren bu eser oldukça gerçekçi bir biçimde işlenen konusu ve resim tekniği ile beğeni toplamıştır.

Paolo Uccello; avcıları resmetmek için nereden bilgi aldığını belirtmemiştir. Ancak avcıların ve bulundukları ortamın etkisinde kaldığı; resmin renklerinden ve çizilme şeklinden anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir